4 FL - Square - 0.2187" (7/32) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.4375" (7/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30122
- Mfg Part No: 30122
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $30.30/EA
Description
0.2187" (7/32) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-40218)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2187 in |
| Diameter (Fractional) | 7/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |