4 FL - Square - 0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30212
- Mfg Part No: 30212
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $50.60/EA
Description
0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-40281)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2812 in |
| Diameter (Fractional) | 9/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |