4 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30317
- Mfg Part No: 30317
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $41.90/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |