4 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30337W
- Mfg Part No: 30337W
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $53.30/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-40375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |