4 FL - Square - 0.4062" (13/32) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.7500" (2-3/4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30362
- Mfg Part No: 30362
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.80/EA
Description
0.4062" (13/32) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.7500" (2-3/4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40406)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.7500" (2-3/4) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.4375" (7/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .4062 in |
| Diameter (Fractional) | 13/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |