4 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30662W
- Mfg Part No: 30662W
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $213.20/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-40750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |