4 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.2500" (2-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30677
- Mfg Part No: 30677
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $210.60/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 2.2500" (2-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-40750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 2.2500 in (2-1/4) |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |