4 FL - Square - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30692
- Mfg Part No: 30692
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $253.00/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-L-40750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |