4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31032
- Mfg Part No: 31032
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $18.90/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-40125-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 33017
4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 31017
4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 32047
4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1563" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.6250" (5/8) Reach - APLUS Coated
LEARN MORE