4 FL - Corner Radius - 0.2187" (7/32) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31107
- Mfg Part No: 31107
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.80/EA
Description
0.2187" (7/32) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40218-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2187 in |
| Diameter (Fractional) | 7/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |