4 FL - Corner Radius - 0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31182
- Mfg Part No: 31182
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $47.20/EA
Description
0.2812" (9/32) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40281-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2812 in |
| Diameter (Fractional) | 9/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |