4 FL - Corner Radius - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31227
- Mfg Part No: 31227
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $34.90/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40312-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |