4 FL - Corner Radius - 0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.7500" (2-3/4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31407
- Mfg Part No: 31407
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $64.10/EA
Description
0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.7500" (2-3/4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40437-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4375 in |
| Diameter (Fractional) | 7/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 2.7500" (2-3/4) |
| Shank Dia | 0.4375" (7/16) |