4 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 31647
- Mfg Part No: 31647
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $211.80/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-SR-40750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | HSV-4 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |