4 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1563" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.3750" (3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 32017
- Mfg Part No: 32017
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $25.50/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.1563" Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.3750" (3/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-S-40125-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Length of Cut | .1563 in (5/32) |
| Neck Diameter | 0.1180" |
| Neck Length | 0.2188" |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Overall Reach | 0.3750" (3/8) |
| Series | HSV-RN-4 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |