4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.7500" (3/4) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 32107
- Mfg Part No: 32107
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $49.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.7500" (3/4) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-S-40250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Neck Diameter | 0.2370" |
| Neck Length | 0.3750" (3/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Overall Reach | 0.7500" (3/4) |
| Series | HSV-RN-4 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |