4 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.1250" (4-1/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 32197
- Mfg Part No: 32197
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $105.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 4.1250" (4-1/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-L-40375-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Neck Diameter | 0.3560" |
| Neck Length | 3.6250" (3-5/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 4.1250" (4-1/8) |
| Series | HSV-RN-4 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |