4 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 32227
- Mfg Part No: 32227
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $112.00/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.2500" (2-1/4) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-R-40500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 1.6250" (1-5/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.2500" (2-1/4) |
| Series | HSV-RN-4 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 31497
4 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE