4 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 32392
- Mfg Part No: 32392
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $350.30/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.2500" (2-1/4) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-RN-S-41000-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Neck Diameter | 0.9500" |
| Neck Length | 1.0000" (1) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.2500" (2-1/4) |
| Series | HSV-RN-4 |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |