4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 33152
- Mfg Part No: 33152
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $40.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSVR-C-R-40250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSVR-C-4 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 31167
4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 33167
4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 31152
4 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE