4 FL - Corner Radius - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 33242
- Mfg Part No: 33242
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $50.50/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSVR-C-R-40312-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSVR-C-4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |