4 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.8750" (7/8) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 33332
- Mfg Part No: 33332
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $61.30/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.8750" (7/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSVR-C-SR-40375-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .8750 in (7/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | HSVR-C-4 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |