4 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 33497W
- Mfg Part No: 33497W
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $89.60/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSVR-C-S-40500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSVR-C-4 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | Yes |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |