5 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 34107
- Mfg Part No: 34107
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $29.00/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-50250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HEV-5 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 34137
5 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 34152
5 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 59397
5 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE