5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 34307
- Mfg Part No: 34307
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $106.90/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-L-50500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | HEV-5 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 44302
5 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 45302
5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 45303
5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0900" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 45309
5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1200" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 59408
5 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE