5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.2500" (2-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 34392
- Mfg Part No: 34392
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $263.10/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.2500" (2-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-M-50750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 2.2500 in (2-1/4) |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Series | HEV-5 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 34377
5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 34362
5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE