5 FL - Corner Radius - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 35122
- Mfg Part No: 35122
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $54.90/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-R-50250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Neck Diameter | 0.2370" |
| Neck Length | 0.7500" (3/4) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 1.1250" (1-1/8) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |