5 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.1250" (2-1/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 35167
- Mfg Part No: 35167
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $81.50/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.1250" (2-1/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-R-50375-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Neck Diameter | 0.3560" |
| Neck Length | 1.6250" (1-5/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.1250" (2-1/8) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 34212
5 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 34227
5 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 34242
5 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE