5 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.1250" (4-1/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 35347
- Mfg Part No: 35347
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $272.40/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 4.1250" (4-1/8) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-L-50625-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Neck Diameter | 0.5930" (19/32) |
| Neck Length | 3.3750" (3-3/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 4.1250" (4-1/8) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |