5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.5000" (2-1/2) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 35377
- Mfg Part No: 35377
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $290.90/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 2.5000" (2-1/2) Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-RN-R-50750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Neck Diameter | 0.7120" |
| Neck Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HEV-RN-5 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |