4 FL - Corner Radius - 0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.1250" (1-1/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 43438
- Mfg Part No: 43438
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $82.00/EA
Description
0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 0.0600" Radius x 1.1250" (1-1/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-40437-R.060)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .060 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.1250 in (1-1/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4375 in |
| Diameter (Fractional) | 7/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.4375" (7/16) |