4 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.5000" (1-1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 43709
- Mfg Part No: 43709
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $313.20/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-41000-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |