4 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 2.6250" (2-5/8) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 43740
- Mfg Part No: 43740
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $394.90/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 2.6250" (2-5/8) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-41000-R.190)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .190 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.6250 in (2-5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |