5 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 44332
- Mfg Part No: 44332
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $157.70/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-50625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Series | HEV-5 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |