5 FL - Corner Radius - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0900" Radius x 2.5000" (2-1/2) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 45353
- Mfg Part No: 45353
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $199.10/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0900" Radius x 2.5000" (2-1/2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-L-50625-R.090)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .090 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.5000 in (2-1/2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |