5 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0900" Radius x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 45403
- Mfg Part No: 45403
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $297.30/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0900" Radius x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-LX-50750-R.090)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .090 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |