5 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 45445
- Mfg Part No: 45445
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $483.80/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1900" Radius x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-L-51000-R.190)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .190 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HEV-5 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |