3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.2188" LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.5000" (1/2) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46056
- Mfg Part No: 46056
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.30/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.2188" Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-R-30187-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .2180 in |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |