3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL x 0.7500" (3/4) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 46075
- Mfg Part No: 46075
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $29.40/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length x 0.7500" (3/4) Reach Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-RN-S-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |