3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46096
- Mfg Part No: 46096
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $41.80/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-R-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Neck Diameter | 0.2370" |
| Neck Length | 0.7500" (3/4) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Overall Reach | 1.1250" (1-1/8) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 03155
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - Uncoated
LEARN MORE
HEL 01157
3 FL - Square - 35° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03157
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 19122
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 01152
3 FL - Square - 35° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 03152
3 FL - Square - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48076
3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 81472
3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 81400
3 FL - Square - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE