3 FL - Square - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46331
- Mfg Part No: 46331
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $86.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.2500" (2-1/4) Reach Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-M-30500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 1.6250" (1-5/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Overall Reach | 2.2500" (2-1/4) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 19302
3 FL - Square - 45° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46361
3 FL - Square - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 5.0000" (5) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46391
3 FL - Square - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.2500" (4-1/4) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE