3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 5.0000" (5) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46371
- Mfg Part No: 46371
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $113.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-L-30500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 2.7500" (2-3/4) |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Overall Reach | 3.3750" (3-3/8) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 10317
3 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.3750" (2-3/8) Reach - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 10302
3 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.3750" (1-3/8) Reach - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 10332
3 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46311
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.3750" (1-3/8) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46341
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 46401
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.2500" (4-1/4) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48346
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE