3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 4.2500" (4-1/4) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46396
- Mfg Part No: 46396
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $124.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 4.2500" (4-1/4) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-X-30500-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 3.6250" (3-5/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 4.2500" (4-1/4) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |