3 FL - Square - 40° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46496
- Mfg Part No: 46496
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $168.30/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide 40° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-L-30625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Neck Diameter | 0.5930" (19/32) |
| Neck Length | 2.6250" (2-5/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 3.3750" (3-3/8) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |