3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.3750" (3-3/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46596
- Mfg Part No: 46596
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $283.60/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.3750" (3-3/8) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-M-30750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Neck Diameter | 0.7120" |
| Neck Length | 2.3750" (2-3/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 3.3750" (3-3/8) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 29585
3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - Uncoated
LEARN MORE
HEL 29587
3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 29602
3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.2500" (2-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48626
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE