3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 5.0000" (5) OAL x 2.6250" (2-5/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46716
- Mfg Part No: 46716
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $368.40/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length x 2.6250" (2-5/8) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-R-31000-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |