3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 9.0000" (9) OAL x 6.0000" (6) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46821
- Mfg Part No: 46821
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $498.10/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 9.0000" (9) Overall Length x 6.0000" (6) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-LX-31000-R.125)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .125 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 9.0000" (9) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |