3 FL - Ball - 40° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.3750" (1-3/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 47225
- Mfg Part No: 47225
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $84.80/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.3750" (1-3/8) Reach Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-RN-R-30500-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |