3 FL - Ball - 40° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 47300
- Mfg Part No: 47300
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $140.40/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.6250" (1-5/8) Reach Carbide 40° Helix Ball End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-RN-R-30625-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |