3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 48006
- Mfg Part No: 48006
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.00/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-S-30125-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Series | H40ALV-3 |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 48016
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE